Радіо КалушFM (095) 633-12-68 Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний

У Калуші відбулися громадські слухання по генплану. Невдовзі місто матиме новий містобудівний документ

Переглядів: 698

Вчора, 5 серпня, у Калуші відбулися громадські слухання по новому генплану міста з метою врахування громадських інтересів. Київські проєктувальники представили калушанам проєкт майбутнього головного містобудівного документа і запропонували нові рішення для розвитку Калуша в існуючих межах.

Варто зазначити, що через карантин громадські слухання по генплану переносили тричі. Та оскільки Калуш наразі потрапив до «зеленої» зони, слухання таки організували, дотримуючись усіх протиепідемічних вимог: термоскринінг, масковий режим і соціальна дистанція.

І хоча часу на ознайомлення із проєктом генплану, який розмістили на сайті Калуської міськради, було достатньо, знову звучали зауваження щодо поганої поінформованості, незручної подачі й іншого. Окремі калушани засипали організаторів слухань запитаннями, ще не вислухавши доповіді працівників ДП «Науково-дослідний і проектний інститут містобудування» (м. Київ), які займалися розробкою генплану. Декотрі зауваження, на кшталт, виділення земельних ділянок учасникам АТО, не стосувалися даної теми. Звісно, що це не сприяло конструктивному обговоренню і затягнулося на 4 години, але київські проєктанти таки представили своє бачення довгострокової стратегії розвитку Калуша.

Трохи історії

Як уже повідомляло «Калуш ФМ», Калуш живе за генпланом радянських часів, який був затверджений у 1979 році. За цей період було декілька спроб розробки основного містобудівного документа. Зокрема, у 2015 році була розпочата третя спроба. Впродовж двох з половиною років велися підготовчі роботи до генплану і була виготовлена топогеодезична карта міста, гірничо-геологічне обгрунтування та карта гірничо-геологічних обмежень. Відтак у вересні 2017-го відбувся аукціон, відповідно до якого переможцем на виконання генплану Калуша визнали ДП «Науково-дослідний проектний інститут «Містобудування»  (м. Київ) і у жовтні міська рада підписала угоду.

За період 2018-2019 років проєктний інститут зробив значну частину робіт, передбачених державними будівельними нормами для розроблення генеральних планів міст.

Зокрема, виконав роботи із збору вихідних даних та їх систематизації для проєктування (інформацію щодо інженерних мереж міста, соціальної інфраструктури, історичного середовища, економічної ситуації , охоронних зон тощо); провів аналіз  наявної топогеодезичної основи розташування міста в системі розселення; схему існуючих планувальних обмежень; розробив концепцію історичного ареалу та зон охорони пам’яток містобудування та архітектури; ескіз основного креслення генерального плану Калуша; креслення історичного ареалу та зон охорони пам’яток культурної спадщини міста; документацію «Історико-архітектурний опорний план, визначення меж та режимів використання історичних ареалів міста Калуш Івано-Франківської області», які проходили процедуру погодження усіх рівнів, передбачених законодавством.

Завершені також розділи та графічні матеріали «Інженерно-технічні заходи цивільного захисту (цивільної оборони)» на мирний час та на особливий період і відповідно до нових вимог розробка Звіту про стратегічну екологічну оцінку. Цей звіт ще погоджується  Міністерством охорони здоров’я і Міністерством екології та природних ресурсів.

Що пропонують проєктанти

Зазначимо, що проєктанти, розробляючи генплан, визначили довгострокову стратегію розвитку Калуша і запропонували нові рішення для розвитку.

За словами головного архітектора проєкту Віри Колодової, термін дії нового генплану не обмежується, але розрахунковий період становить 20 років. Щоправда, якщо громада вирішить внести зміни, то вона зможе зробити це через 5 років.

Вивчивши характеристики Калуша, проєктанти визначили основні напрямки подальшого економічного, промислового, туристичного розвитку міста за рахунок включення у генплан додаткових площ, які входили у затверджені у 2005 році межі Калуша.

Зокрема, передбачили території для багатоквартирної забудови на території пр. Лесі Українки, вулиць Ринкової, Окружної і Грушевського, малоповерхової забудови в районі АТП та в напрямку Студінки, а також котеджної забудови у Підгірках, яка була зарезервована для відселення населення із зони просідань ще у 2010 році, коли Калуш визнали зоною екологічного лиха.

Передбачена і зміна функціонального призначення окремих територій. Зокрема, у північній частині міста заплановане створення містечка дитячо-юнацького відродження, у східній частині (неподалік поста ДАІ) – спортивно-розважальний комплекс, у південній (біля Лімниці в районі Хотіня) – готельний комплекс котеджного типу, кафе, бази відпочинку. На перетині вулиць Окружної і Ринкової запропоновано облаштувати автостанцію та логістичні комплекси на транспортних сполученнях.

На перспективу передбачені туристично-тематичний комплекс на базі рудника «Калуш» (колишній калійний комбінат), база спортивного велотуризму біля Домбровського кар’єру й інше.

Проте багато із запланованого зможе реалізуватися тільки після вирішення тих екологічних і технологічних проблем, які роками турбують місто.

Як зауважив головний фахівець з інженерної підготовки і питань екології Павло Жирнов, оскільки під землями Калуша є багато пустот і небезпечних плавунів, які спричиняють просідання, ДП «Науково-дослідний інститут галургії» дійшов висновку про доцільність укріплювальних заходів, зокрема відкачування розсолів у місцях виробіток і закачування пульпи з рідким склом, яка затвердіватиме.

На думку фахівців, необхідний і геологічний моніторинг територій. Для вирішення проблем також  важливий комплекс переробних підприємств. Зокрема з переробка соляних розчинів і соляних відвалів, що призведе до опріснення озера, а відтак облаштування рекреаційної зони і ландшафтного планування. Йдеться і про переробку шлакових відвалів ТЕЦ. Передбачені також протипаводкові заходи: розчищення річок, спорудження протиповеневої дамби на Лімниці, дренажних систем і розділення дощової і побутової каналізацій.

Під час громадських слухань головний архітектор Калуша Роман Кузик, повідомив, що на адресу міської ради надійшло 12 письмових зауважень і пропозицій щодо генплану. Частина з них стосувалася вулиць Винниченка і Української, де наразі є приватні будинки, а на перспективу планується громадська багатоквартирна забудова, зміни цільового призначення «Відродження» й іншого. Громадянам, які їх надіслали, нададуть письмові відповіді.

Прозвучало ряд зауважень і під час слухань, які також будуть занесені до протоколу. Окремі учасники громадських слухань сприймали подану інформацію так, ніби все, про що йшлося, буде реалізовуватися вже завтра, а не в далекій перспективі, і обстоювали свої приватні інтереси, навіть городи у Підгірках.

Тому, за словами головного архітектора, наступним етапом після громадських слухань і буде розгляд пропозицій, які врахують чи відхилять. Відтак внесуть зміни в проєктну документацію і проєкт генплану подадуть спершу на розгляд архітектурно-містобудівної ради Івано-Франківської ОДА, а потім на комплексну Державну експертизу. І тільки після позитивного висновку Державної експертизи проєктна документація буде направлена на розгляд сесії Калуської міської ради для затвердження.

На жаль, вирішення багатьох питань зараз затягується в часі через карантин. Проте до кінця року Калуш таки може сподіватися на новий генплан. Щоправда, швидше за все, його затверджуватиме вже нове скликання міської ради.

Людмила ПАСТУШОК.

Схожі матеріали за тегами: Калуш генплан громадські обговорення

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: