Радіо КалушFM (095) 633-12-68 Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний

«Анатомія самогубства»: британська режисерка і франківські актори поставили табуйовану п’єсу (ФОТО)

Переглядів: 250

Впродовж тижня в Iвано-Фанківському національному академічному драматичному театрі ім. Івана Франка працювала режисерка з Британії Андреа Ферран. Така цікава міжнародна співпраця відбулася завдяки проєкту Таking the Stage 2.0.

Ця міжнародна програма Британської Ради в Україні у співпраці з GogolFest створена для побудови динамічних і практичних культурних обмінів між британськими та українськими театральними професіоналами, пише “Галка”.

Цього разу у програмі беруть участь п’ять українських театрів та п’ять режисерів і режисерок з Великобританії. Андреа Ферран – єдина з усіх британських режисерів і режисерок, яка проводить свою резиденцію в Україні наживо. Кастинг і перші репетиції вистави «Анатомія самогубства» відбувалися онлайн, згодом Андреа Ферран виявила бажання таки приїхати до Iвано-Франківська.

«Цей проєкт мав бути реалізований ще минулого року, але внаслідок пандемії це все перенесли на цей рік. Спершу ми працювали онлайн, а потім Андреа каже «я так не люблю онлайн, до речі я вже вакцинована». І я кажу – «То що, ти готова приїхати до нас?» – і вона все ж приїхала. Саме цю п’єсу обрали, бо це сучасна британська драматургія. Ми хочемо ризикувати, і якщо вже ризикувати – то робити це красиво і брати найвищу планку», – розповідає директор, художній керівник і режисер Івано-Франківського національного драмтеатру Ростислав Держипільський.

30 червня відбулася відкрита репетиція п’єси в форматі «сцена на сцені». Для майбутныої постановки Андреа обрала п’єсу «Анатомія самогубства» Еліс Берч, прем’єра якої відбулася у Королівському придворному театрі в Лондоні у 2017 році.

Еліс Берч – сучасна британська драматургиня та авторка сценаріїв до таких популярних драматичних серіалів як «Спадкоємці» та «Нормальні люди». За п’єсу «Анатомія самогубства» Еліс Берч отримала престижну театральну премію Susan Smith Blackburn Prize.

«Анатомія самогубства» вирізняється своєю оригінальною формою – сценічний майданчик поділений на три простори, у яких одночасно відбуваються події у трьох часових вимірах: 1960-х, 1990-х та 2020-х роках. Таким чином глядачі бачать три дії одночасно, а діалоги персонажів, що живуть у різних часах, нашаровуються один на одний, переплітаються і формують цільне полотно. У п’єсі ми бачимо три покоління жінок, кожна з яких стикається з проблемою психічного розладу. У цій роботі актори Франківського драмтеатру під керівництвом Андреа Ферран досліджують тему психічного здоров’я і те, як самогубство жінки може вплинути на наступні покоління її родини, на долі її доньки і онуки. В оригінальному тексті п’єси події відбуваються у Великобританії, та режисерка Андреа Ферран вирішила адаптувати матеріал і перенести дію до України.

«Цей проєкт, який ми робимо із франківськими акторами, є цікавим. Я знала, коли йшла на цю програму, що я маю поставити сучасну британську п’єсу. Це важлива складова британського театру. Ідея п’єси про те, що ми успадкуємо від наших батьків і прабатьків. Ми з акторами драмтеатру будемо досліджувати цю історію. Ця п’єса про жінку, яка страждала на психічний розлад, і в історії ми прослідковуємо, як цей розлад вплинув на її доньку та онуку. Наразі це, на жаль, досить табуйована тема і мені цікаво, як актори будуть її досліджувати. Певний час ми з акторами провели у зумі і говорили, як перенести події оригінального тексту, які відбувалися у Британії, на Україну. Ми мали лише 6 репетицій, за які актори встигли зробити 3 сцени», – каже Андреа Ферран.

У відкритій репетиції брали участь заслужена артистка України Надія Левченко, заслужена артистка України Олеся Пасічняк, заслужений артист України Євгеній Холодняк, актори Iван Бліндар, Павло Кільницький, актриса Тетяна Шавкова.

Окрім репетицій з акторами, Ферран відвідала два покази театру в рамках фестивалю «Via Carpatia» у Верховині – драму-концерт лемківської пісні «Вигнані з Раю» та ексклюзивну прем’єру автентичного гуцульського весілля XIX століття, відтворену Ростиславом Держипільським за етнографічними розвідками українських класиків та дослідженням «Гуцульщина» Володимира Шухевича.

Також режисерці показали знакову постановку театру – драму «Солодка Даруся» за твором Марії Матіос у режисурі Держипільського.

«Я дуже рада, що мені вдалося побувати у Карпатах, відвідати музеї Гуцульщини, відчути атмосферу і ритм життя та краще зрозуміти український менталітет. Це дуже допомогло зрозуміти акторів, їхню природу, театральну естетику цього театру», – каже Андреа Ферран.

«Проєкт у перекладі з англійської називається «захопи сцену». Це можливість для режисера, який приїжджає, йти на певні ризики, пробувати і навчатись новому. Це великий експеримент, бо театр взявся за сучасну драматургію і автора, з яким вони не працювали раніше. Це професійний ріст і свого роду культурний обмін», – каже Анна Бубнова – куратор мистецьких програм британського консульства.

«Впродовж року ми спілкувались з Андреа. Це надзвичайно важливо, що вона приїхала до України, вона єдина з режисерів програми приїхала. Це героїчний вчинок з її боку. Що в результаті ми отримаємо від цієї резиденції? Це неоціненний досвід, ми побачимо, як працює відомий режисер, як працюють британські сучасні автори і наші актори мають можливість працювати з британською драматургією та режисером. Це величезна міжнародна співпраця, ми ставимо величезний міст між Британією та Україною, з якого, я впевнений, народиться ще більше плодів», – каже один із провідних акторів франківського драмтеатру Олексій Гнатковський.

Довідково: Андреа Ферран – британська театральна режисерка та продюсерка з Лондона. У 2015-18 роках Андреа була режисеркою Deutsches Theater Berlin, a y 2012-2015 режисеркою National Theatre в Лондоні, де вона стала лауреаткою Leverhulme Prize за режисуру. Наразі вона є художньою керівницею Міжнародного фестивалю Volta Festival в Лондоні.

 

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: