Радіо КалушFM (095) 633-12-68 Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний

Передача ТЕЦ у власність міста: плюси, мінуси і можливі загрози. Що думають з цього приводу калушани

Переглядів: 891

29 травня у Калуші був підписаний акт прийому-передачі цілісного майнового комплексу ДП «Калуська ТЕЦ-Нова» із державної у комунальну власність міста. Цьому передувало прийняте 22 травня 2019 року Кабінетом Міністрів України розпорядження №359-р «Про передачу цілісного майнового комплексу державного підприємства «Калуська теплоелектроцентраль-Нова» у власність територіальної громади м. Калуша» та створення виконкомом Калуської міськради комісії, яка підготувала акт про передачу ТЕЦ.

Звісно, ця неординарна для Калуша подія викликала жваве обговорення серед жителів міста. Тож «Калуш ФМ» поцікавилося думкою з цього приводу у депутатів Калуської міської ради, підприємців, громадських активістів Калуша.

Андрій НАЙДА, директор ТОВ «Калуський трубний завод», депутат міськради:

- Ще коли питання про прийняття цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль - Нова» із державної у комунальну власність міста винесли 31 січня на розгляд Калуської міськради, я був проти прийняття цього рішення, як і вся фракція «Свободи». Справа в тому, що воно не пройшло обговерення у депутатських комісіях. Як виробничника мене цікавив стан справ на виробництві, кредити, борги, фінансова сторона й інше. Це було «сире» питання.

Звичайно, наразі ТЕЦ – це підприємство, яке прекрасно працює, де люди отримують найвищу зарплатню в місті. Але чи буде так і надалі? Адже невідомо, чи закладені кошти в держбюджеті на його реконструкцію. Уряд міняється. Теперішній ще міг би це провести, а інший може відмовитися. Тож місто може заробити, а може і втратити.

Як на мене, то це ризикована оборудка, і місто не розуміє всіх ризиків. Чи потягнемо ми це, коли доведеться робити реконструкцію? За власні кошти ми навіть не смроможні закрити тих проблем, які зараз є в місті.

Олег САВКА, депутат Калуської міськради:

- Як член постійної депутатської комісії з питань соціально-економічного розвитку, бюджету та інвестиційної діяльності не можу не визнати цілий ряд економічних плюсів, які місто отримає разом із цілісним майновим комплексом Калуської ТЕЦ-НОВА. Починаючи від збільшення податкових надходжень у міський бюджет і закінчуючи розв'язанням проблеми космічних боргів за тепло перед ТЕЦ.

Водночас нове КП – це серйозний виклик для міської влади, оскільки, даючи згоду на прийняття на баланс міста даного майнового комплексу, вона автоматично бере на себе відповідальність за подальшу ефективну й прибуткову господарчу діяльність даного підприємства.

На сесії міської ради, коли депутатський корпус з другої спроби дав згоду на прийтяття ТЕЦ на баланс міста, міський голова і його профільний заступник запевнили нас, що виконавча влада готова й достатньо компетентна для ефективного управління теплоелектроцентраллю. Тому я як депутат підтримав дане рішення, адже права на відчуження держава місту не дає.

Проте я категорично проти передання даного пдприємста в тимчасове управління чи тимчасову експлуатацію будь-яким приватним компаніям. Комунальне підприємство має залишатись комунальним підприємством. В противному разі - уся ця історія зведеться до складної схеми передання стратегічного державного об'єкта у руки приватної структури з нанесенням державі колосальних фінансових збитків.

Ігор ОЧКУР, калушанин:

- На мою думку, це рішення позитивне для громади міста Калуша. По-перше, місто отримало актив, а не позбулося активу. Тобто, баланс «в плюс». Цей актив дуже вартісний в грошовому еквіваленті, а місто отримує його задарма. Хіба це зле?

По-друге, це тепер дасть змогу оптимізувати систему взаємовідносин між ТЕЦ і КП «Водотеплосервіс». Кому треба, той зрозуміє, про що йдеться.

По-третє, ПДФО, податок на прибуток і сам прибуток (якщо буде) тепер буде залишатися в місті, а це значний плюс до бюджету.

І ще одне – не слід перебільшувати можливості передачі ТЕЦ у власність комусь «задарма», про що вже активно пишуть в соцмережах. Адже тепер долю ТЕЦ буде вирішувати громада в особі міської ради. Не довіряєте – ідіть в депутати, громадські ради, контролюйте. Тепер в калушан є на це всі можливості.

Леся МАРТИНЕНКО, громадська активіста, приватний підприємець:

- На перший погляд , Калуська ТЕЦ – хороший актив. Але в скільки обходитиметься утримання Калуської ТЕЦ?

Також викликає підозру метод передачі, і чому лише Калуш отримав ТЕЦ, хоча схожі об’єкти намагались отримати з державної в комунальну власність й інші міста.

Тому не можу визначитись, чи Калуська ТЕЦ – це позитив, чи негатив. Побачимо.

Володимир ІВАНИЦЬКИЙ, підприємець:

- Місто нічого не втрачає. Отримати щось у власність – це добре. Тим більше незбиткове підприємство.

Але є одне але. Ми отримуємо у власність підприємство, яке потребує реконструкції. Міністр енергетики й вугільної промисловості Ігор Насалик заявив, що ТЕЦ з державного бюджету передбачили на модернізацію допомогу в розмірі 1 млрд 400 млн грн. Джерело фінансування, яке нібито вказує Ігор Насалик, – державний бюджет, хоча сумніваюсь, що в якихось статтях бюджету це передбачили. Якщо і передбачили, то яким чином з цього бюджету будуть фінансувати вже комунальне підприємство? Можливо б, логічно було спочатку модернізувати, а потім передавати? Але тут хтось дуже прискорив ці процеси. Думаю, інвестор якраз знайдеться (думаю, він вже є) і не держава. Після так званої модернізації новостворене комунальне підприємство буде вимушено прямо чи скрито відчужити даний об’єкт. Саме за борг перед інвестором.

Також наголошують, що віджужити цей майновий комплекс не можна. Проте є інші схеми. Його можна передати в користування, тоді важливо, хто буде тим кінцевим бенефіціаром, який отримуватиме прибутки. А загалом багато залежатиме від того, хто керуватиме містом.

Сергій ГУМІНІЛОВИЧ, підприємець:

- Гіпотетично це хороший актив для міста. Але постає питання, на скільки зношене обладнання ТЕЦ? Скільки грошей потрібно вкласти в модернізацію?

Чи є у міста компетентні менеджери, щоб ефективно управляти таким великим підприємством?

Адже ми маємо сумнівний приклад попередніх років – всі комунальні підприємства збиткові. А це не ЖЕК чи водоканал, якими теоретично ще можна було керувати "на хлопський розум".

Побоюються, що Калуська ТЕЦ – транзитний актив. Але від позиції громади залежить, де закінчиться цей транзит: в Калуші чи десь на Кайманових островах.

 

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: